Varjupaigapoliitika kui edasiviivate läbikukkumiste ahel

27.09.2019

Euroopa varjupaigasüsteemi on senini kolm korda põhjalikumalt reformitud, mis on seda kindlasti mõnevõrra tõhustanud, aga rändekriisi ajal tulid süsteemi nõrkused endiselt ilmekalt esile, arutleb Mari-Liis Jakobson Vikerraadio päevakommentaaris.

23. septembril kohtusid Maltal mõnede Euroopa Liidu liikmesriikide valitsusjuhid ja siseministrid, et arutada, mida teha Vahemerelt päästetud ning valdavalt Itaalia ja Malta sadamatesse transporditavate põgenikega.

Teadaolevalt pandi kohtumisel kokku ideekavand võimaliku ümberjaotamismehhanismiga, mida ülejärgmisel nädalal ka Euroopa Liidu nõukogu ees tutvustatakse.

Kohtumine on leidnud küllaltki laialdast vastukaja ning muu hulgas on avaldatud ka arvamust, et ehk võib kohtumisel välja töötatud plaan kujuneda läbimurdeliseks lahenduseks, mis viib edasi kogu Euroopa Liidu ühtse varjupaigapoliitika reformi.

Tõuget vajaks see reform läbiminekuks küll, sest 2016. aastast saati pole liikmesriikide valitsused Euroopa Liidu Nõukogus reformi osas üksmeelt saavutanud. Loe edasi ERR-i arvamusartiklist.

Mari-Liis Jakobson